Informacje ogólne
ZBIÓRKA CELOWA
ZBIÓRKA PUBLICZNA
ZBIÓRKA 1% PODATKU
PROCEDURA ALARMOWA I KONTAKT Z FUNDACJĄ
WYDATKOWANIE ZGROMADZONYCH ŚRODKÓW
Zbiórka publiczna jest formą pozyskiwania ofiar w gotówce (czyli pieniędzy) i/ lub darów rzeczowych. Zbiórka ta odbywa się w miejscach publicznych (np. na ulicy, w parku, na cmentarzu, w sklepie, galerii handlowej itd.) do: puszek lub skarbon kwestorskich, a w przypadku darowizn rzeczowych do specjalnych koszy. Fundacja Cor Infantis posiada pozwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie zbiórki publicznej na terenie całego kraju. Aktualne pozwolenie obowiązuje do dnia 31.12.2019r., numer zbiórki 2019/12/OR. Pozwolenie można zweryfikować na portalu zbiórek MSWiA
Fundacja Cor Infantis prowadzi zbiórkę do własnych, zaplombowanych i oznakowanych puszek i/ lub skarbon kwestorskich na konkretny cel. Uzyskanie puszek i/ lub skarbon kwestorskich jest możliwe po spełnieniu poniższych formalności:
1) PUSZKI KWESTORSKIE – do których może być prowadzona zbiórka środków pieniężnych podczas różnych akcji, wydarzeń, eventów. Osoby kwestujące są wskazanymi przez rodziców podopiecznego i umocowanymi przez Fundację wolontariuszami. Chętni do przeprowadzenia kwesty na rzecz Fundacji lub jej konkretnych podopiecznych zobowiązani są przesłać na adres Fundacji:
- list przewodni, informujący o czasie i miejscu przeprowadzenia kwesty, celu na jaki zbierane będą środki wraz z informacją, kto będzie koordynatorem kwesty a zarazem osobą nadzorującą jej przebieg i odpowiadającą za rozliczenie się z Fundacją oraz adres na jaki mają zostać przesłane puszki,
- kopię dowodu osobistego oraz zdjęcie do identyfikatora koordynatora kwesty (koordynatorem musi być osoba pełnoletnia),
- kopie dowodów osobistych oraz zdjęcia do identyfikatorów wszystkich osób będących wolontariuszami, a w przypadku osób niepełnoletnich kopie legitymacji szkolnej i zdjęcie (warunkiem jest ukończenie 16 roku życia w dniu kwesty),
- w przypadku zbiórki do puszek na terenie zakładu pracy (prowadzonej wśród jego klientów), galerii handlowych i innych zamkniętych obiektów konieczna jest pisemna zgoda osoby zarządzającej obiektem na przeprowadzenie zbiórki.
Zaplombowane puszki kwestorskie wraz z identyfikatorami dla każdego z wolontariuszy oraz protokołem przekazania przesyłane są kurierem na wskazany w liście przewodnim adres. Możliwy jest również ich odbiór osobisty w siedzibie Fundacji po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (81 533-73-55). Wolontariusz umocowany przez Fundację do kwestowania posiada identyfikator, który oznakowany jest takim samym numerem, jaki posiada puszka, do której kwestę prowadzi ten konkretny wolontariusz. Po przeprowadzeniu zbiórki koordynator jest zobowiązany do niezwłocznego dostarczenia do siedziby Fundacji puszek z nienaruszonymi plombami. W okresie prowadzenia zbiórki oraz po jej zakończeniu do momentu przekazania puszek Fundacji odpowiada za nie koordynator zbiórki.
Puszki zostają otwarte wyłącznie w siedzibie Fundacji, gdzie po komisyjnym przeliczeniu ich zawartości zostaje spisany protokół a zgromadzone środki finansowe umieszczane są w sejfie a następnie niezwłocznie przekazywane do banku, gdzie ponownie są liczone. Fundacja preferuje osobiste dostarczanie puszek do siedziby Fundacji przez koordynatora zbiórki lub rodziców podopiecznego oraz udział przedstawicieli podopiecznego w komisyjnym liczeniu zgromadzonych środków. W przypadku braku takiej możliwości Fundacja dopuszcza dostarczenie puszek do siedziby Fundacji w inny sposób, wówczas rodzice dziecka informowani są telefonicznie o wysokości zgromadzonych środków. W przypadku zerwania plomb, oznak uszkodzenia plomb lub puszki, zaginięcia lub kradzieży puszki Fundacja zawiadamia Policję.
2) SKARBONY KWESTORSKIE – element stacjonarny, który może być ustawiony w punkcie usługowo – handlowym celem zbiórki dobrowolnych datków pieniężnych. Warunkiem umieszczenia skarbony na terenie lokalu jest przesłanie na adres Fundacji:
- listu przewodniego informującego o czasie, miejscu przeprowadzenia kwesty, celu na jaki zbierane będą środki, adresie na jaki ma zostać przesłana skarbona,
- kopii dowodu osobistego i zdjęcia osoby odpowiedzialnej za skarbonę podczas jej umiejscowienia na terenie lokalu – koordynatora zbiórki,
- zgody właściciela/osoby zarządzającej lokalem na ustawienie skarbony.
Wzór zgody właściciela lokalu na umieszczenie skarbony:
„Wyrażam zgodę, aby na terenie………………………….(pełna nazwa lokalu i adres) w okresie………………………(należy podać datę początkową i końcową kwesty) została umieszczona skarbona stacjonarna Fundacji na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis, do której to Fundacja Cor Infantis prowadzi zbiórkę publiczną w formie dobrowolnych datków pieniężnych na rzecz podopiecznego……………(imię i nazwisko dziecka, na które prowadzona jest zbiórka).”
Zaplombowana skarbona jest przesyłana kurierem na wskazany w liście przewodnim adres. Po przeprowadzeniu zbiórki koordynator jest zobowiązany do niezwłocznego dostarczenia do siedziby Fundacji skarbony z nienaruszonymi plombami. W okresie prowadzenia zbiórki oraz po jej zakończeniu do momentu przekazania skarbony Fundacji odpowiada za nią koordynator zbiórki.
Skarbona zostaje otwarta wyłącznie w siedzibie Fundacji, gdzie po komisyjnym przeliczeniu zawartości zostaje spisany protokół a zgromadzone środki finansowe umieszczane są w sejfie a następnie niezwłocznie przekazywane do banku, gdzie ponownie są liczone. Fundacja preferuje osobiste dostarczanie skarbon do siedziby Fundacji przez koordynatora zbiórki lub rodziców podopiecznego oraz udział przedstawicieli podopiecznego w komisyjnym liczeniu zgromadzonych środków. W przypadku braku takiej możliwości Fundacja dopuszcza dostarczenie skarbony do siedziby Fundacji w inny sposób, wówczas rodzice dziecka informowani są telefonicznie o wysokości zgromadzonych środków. W przypadku zerwania plomb, oznak uszkodzenia plomb lub skarbony, zaginięcia lub kradzieży skarbony Fundacja zawiadamia Policję.
We wszystkich sprawach związanych z przygotowaniem i wysyłką puszek i/ lub skarbon kwestorskich do zbiórki publicznej prosimy o kontakt telefoniczny (81 533-73-55) w godz. 16:00-18:00.
Środki zgromadzone w Fundacji celem leczenia jej podopiecznych mogą być przeznaczone na finansowanie zabiegów i procedur medycznych w kraju i poza jego granicami oraz na realizację wszystkich innych potrzeb związanych z leczeniem i/lub rehabilitacją dziecka za wyjątkiem refundacji kosztów zakupu paliwa i kosztów zakupu biletów pkp, pks, komunikacji międzymiastowej i miejskiej. Fundacja nie refunduje także kosztów związanych zwyczajowo z wychowaniem dziecka i opieką nad nim, takich jak zakup pampersów dla niemowląt, butelek, kocyków, mleka (o ile nie jest preparatem leczniczym) fotelików samochodowych, opłat za przedszkole itp. Są to koszty, jakie ponoszą także rodzice zdrowych dzieci i nie podlegają refundacji. Możliwość refundacji kosztów pobytu rodziny w hotelu przyszpitalnym dotyczy wyłącznie hoteli dla rodzin zlokalizowanych przy klinikach i wymaga złożenia wniosku przez rodzica oraz uzyskania zgody Fundacji.
Szczegóły gromadzenia i wydatkowania środków określają regulaminy szczegółowe dostępne TU.